На седници Скупштине Фонда дијаспора за матицу оцењено је да су потребе за пружањемхуманитарне помоћи све веће, а да су приходи хуманитарних организација све мањи, то језапажање овог удружења које је од свог оснивања пре 17 година до данас у хуманитарнепотребе у земљи уложило више од пет милиона евра.
Скупштини која је одржана у здању ранијег Министарства за дијаспору и Србе у региону,поред представника расејања из разних делова света, присуствовао је лични изасланикЊегове Светости Епископ Топлички Арсеније. Oн је, поред осталог, изразио признањеФонду за добру сарадњу са СПЦ, за помоћ избеглицама и расељеним лицима, као и запомоћ народним кухињама у Покрајини Косово и Метохија.
Већ је трећа година од како Фонд сваког месеца издваја по 100.000 динара за набавкуосновних намирница за Народне кухиње на Косову и Метохији. Обезбеђено је такође ивозило за децу са посебним потребама у Варварину, у вредности од 10.000 евра. Пруженаје помоћ Центру за колективни смештај расељених лица на Брезовици-Косово и Метохија,у вредности од 3000 евра. Фонд је помогао више хуманитарних и патриотских удружења,укључујући удружење ,,Јадовно'', у Бањалуци.
Што се тиче будућих активности, подвучен је значај јачања Фонда, као трајне,хуманитарне институције српског народа. То значи да ће Фонд, и убудуће, у својехуманитарне активности улагати само нове приходе, а да ће сачувати вредност основнеимовине у несмањеној вредности. У вези са тим, упућен је позив свима у расејању, дасвојим прилозима и донацијама Фонду, подрже решавање растућих хуманитарнихпроблема у матици.
Фонд ће наставити свој хуманитарни рад уз поштовање утврђених критеријума иприоритета, увек водећи рачуна да помоћ добију најугроженији појединци и породице. Утом смислу, приоритет ће и убудуће имати избеглице и расељена лица, породице са троје ивише малолетне деце.
Скупштина је одлучила да трећу годину за редом настави сталну помоћ народнимкухињама на Косову и Метохији.
Управи Фонда дато је упутство да настави досадашње напоре како би се значајнаневраћена средства Фонда, као и средства Фондације ,,Сања Милековић, за стипендирањеталената из математике и техничких наука, вратила и привела хуманитарним наменама.Јединствено је уверење представника дијаспоре да проблем невраћених средставапредставља озбиљну препреку у отклањању неповерења између расејања и државнихоргана. Сва средства Фонда дијаспора за матицу и Фондације ,,Сања Миленковић''
блокирана 2000. године, као и средства која су незаконито потрошена од стране државнихпредставника у међувремену, треба вратити овим организацијама јер су то средстваграђана Србије чија је жеља да пруже помоћ сународницима у матици. Уз оцену да је нелогично и супротно европским стандардима да се средства захуманитарне потребе опорезују (стопa je 20 одсто), упућен је апел надлежним државниморганима да ослободе Фонд и све хуманитарне организације обавезе плаћања пореза и дана тај начин допринесу ширењу хуманитарних активности. Истакнуто је да би тодопринело већој спремности потенцијалних донатора из расејања да и убудуће помажухуманитарне активности Фонда.Скупштина је формирала радну групу да изврши припреме за реализацију одлуке Сабораматице и расејања, од 5.августа 2000. године., о Српском дому у Београду и да нанаредном заседању поднесе извештај и предлоге. У Дому би, поред редовних функција,уједно били и смештени Библиотека српског расејања, Фонд дијаспора за матицу,Фондација ,,Сања Миленковић'', и друга удружења сличних циљева. Српски дом треба дабуде институција повезивања и сарадње матице и расејања, стециште свих иницијатива зајачање повезаности српског националног бића на културном, духовном и националномплану. Дом треба да буде самоодржива институција која уједно обезбеђује и приходе захуманитарну делатност. По оцени Скупштине, овај пројекат може се успешно реализоватиу сарадњи са институцијама Владе Републике Србије и Скупштином Града Београда.Остваривање ове одлуке Сабора може се повезати и са решавањем проблема невраћенихсредстава Фонду и Фондацији ,,Сања Миленковић'', на тај начин што би Српски дом биозаједнички пројекат матице и расејања. Фонд ће и убудуће развијати сарадњу са државним институцијама, локалном самоуправоми другим хуманитарним организацијама у реализацији хуманитарних циљева. При томе јеважно обезбедити удруживање средстава и јединство у односу на циљеве очувањанационалног, културног и духовног идентитета, целине српског народа, укључујући српскинарод у Републици Српској, Црној Гори, у региону уопште. Скупштина је подржала предлоге о оснивању Меморијала жртвама геноцида противсрпског народа у 20. веку (Српски меморијал) и одобрила учешће представника Фонда уИницијативном одбору Меморијала. Учесници у расправи су подвукли значај волонтерског рада у Фонду дијаспора за матицусвих протеклих 17 година и упутили позив да и други, у складу са својим могућностима,допринесу хуманитарној делатности Фонда било добровољним радом, било прилозима.Изражено је признање и захвалност Министарству спољних послова Србије што је, после15 година, вратило Фондацији ,,Сања Миленковић'' износ од 30.000 евра који се налазио удепозитима дипломатских и конзуларних представништава.
Примљено је то и као охрабрење да се може очекивати враћање и преосталих, далеко већих, средставаФондације ,,Сања Миленковић'' и Фонда Дијаспора за матицу који.Скупштина је изабрала нове чланове органа Фонда-Управног одбора, Надзорног одбора, иСавета. За председника УО, поново је изабран др. инж Милоје Милићевић, из Берлина, аза председницу надзорног одбора, др Љиљана Вернер, из Хановера